FORUM CVECARA
Децембар 20, 2014, 01:13:12 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Africka ljubicica - saintpaulia  (Pročitano 6418 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
ferdinand
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

Beograd

« poslato: Новембар 29, 2010, 06:19:46 »

Africka ljubicica pripada porodici Gesneriaceae. Bez obzira na narodno ime, nema nista zajednicko sa evropskom ljubicicom. Dobila je ime po baronu Walteru von Saint Paul St Claire, koji je otkrio na planini Usambara u Tanzaniji 1892. godine.

Africke ljubicice vole puno svetla, ali ne i direktne sunceve zrake. Odgovara joj sredina koja je i za nas najprijatnija, odnosno temp. izmedju 21 - 27oC, i vlaznost vazduha od 40 -50%. Ne voli mnogo vode, pa je treba zalivati kad supstrat bude suv na dodir, u podmetac. Nakon 15-20 min prosuti visak vode. Voda mora da odstoji min 24h da bi ispario hlor, i sobne temperature.

Od mene dosta za pocetak,
pozdrav svima
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Новембар 29, 2010, 06:46:17 »

Saintpaulia (Afrička ljubičica) je rod sa 20 vrsta višegodišnjih biljaka koje cvetaju preko cele godine u porodici Gesneriaceae, sa prirodnim staništem u Tanzaniji i susednoj jugoistočnoj Keniji u istočnom tropskom delu Afrike, sa koncentracijom vrsta u Nguru planini i na zapadnoj i istočnoj Usambara planini u Tanzaniji.

Narodni naziv biljke je Afrička ljubičica ili sobna ljubičica a donekle zabunu u imenu može uneti površna sličnost sa ljubičicom koja raste na poljima i u šumama kod nas, mada sa njom nema nikakvih sličnosti, osim ljubičaste boje cveta po kojoj su obe dobile naziv, jer ona pripada rodu Viola i porodici Violaceae i za razliku od Afričkih ljubičica, koje nemaju miris, one daju jak i karakterističan miris.

Saintpaulia (Afrička ljubičica) pripada porodici Gesneriaceae, cvetnica, koja ima preko 150 rodova sa oko 3200 vrsta rasprostranjenih u tropskim i suptropskim predelima, a vrlo mali broj se proteže u umerenim oblastima. Nekoliko rodova u porodici su postale vrlo popularne kao kućne biljke, među kojima je i Afrička ljubičica.

Biljka koju je otkrio Valter von Seint Paul, je Saintpaulia ionantha. Postoji 20 sličnih, ali ne i identičnih vrsta iz ovog roda. Dobili su upečatljive latinske nazive, koji oslikavaju šta su naučnici mislili o njima (npr. Saintpaulia difficilis, S. confusa, S. inconspicua). Postoje i druga imena, koja označavaju mesta gde su prvi put otkrivene. Na primer, S. magungensis, S. teitensis, S. tongwensis, nastali od imena Magunga, Teita i Tongve, mesta u Tanzaniji

Tekst preuzet sa http://www.sanjalica.com/forum/index.php
Sačuvana

bobana
administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Новембар 29, 2010, 07:04:40 »

dakle Ferdinande , dobrodosao  #jupi#
Sačuvana

ferdinand
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

Beograd

« Odgovor #3 poslato: Новембар 29, 2010, 07:15:57 »

Bolje vas nasao #kisic#
Sačuvana

vukica
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Децембар 06, 2010, 09:31:21 »

Ferdinande,želim ti dobrodošlicu  #ruzica# Već dugo tragam za ljubičicama ali za sada bez uspeha!Kupila bih odrasle biljčice u cvetu ali ih trenutno nigde nema u mom gradu!Ako ih ne budem uskoro nabavila,eto mene u redu da ih kupim od tebe!Valjda sam dobro razumela da se baviš uzgojem istih?!  #zmirko#
Za mesec dana biće moj rođendan i eto prilike da sebi kupim par ovih lepotica.
Sačuvana

Daniella
Hero Member
Van mreže Van mreže

Beograd

« Odgovor #5 poslato: Децембар 06, 2010, 10:54:44 »

Dobro nam dosao. #suncano#
Sačuvana

ferdinand
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

Beograd

« Odgovor #6 poslato: Децембар 06, 2010, 11:19:11 »

Hvala na dobrodoslicama #kisic#
Uvidevsi da se vrlo malo ljudi kod nas bavi uzgojem ljubicica, pocetkom godine sam oformio mali rasadnik, sa idejom da eventualno hobi preraste u nesto ozbiljnije, koliko je to moguce u ovim teskim vremenima. Tranutni kapacitet je oko 100 biljaka mesecno, a ukoliko potraznja za ovim lepim biljkama bude veca, mogu povecati na 1000 mesecno, sto je onda vec ozbiljan biznis #zmirko#.
Veliki pozdrav svima
Sačuvana

ferdinand
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

Beograd

« Odgovor #7 poslato: Децембар 06, 2010, 02:45:07 »

Evo malo aranzmana sa ljubicicama, slike su sa neta:

Sačuvana

loga
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Октобар 13, 2011, 11:03:12 »

Samo da javim da su nam se, u školi, sve ljubičice iz listova primile. Neke su već i cvetale.  #kisic#
Za neupućene: Ferdinand i ja smo razmenili pelcere školske epscie za njegove ljubičice i eno ih sada po svim prozorima u sekretarijatu. #aplauz# #aplauz#
Sačuvana

vedran
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Април 06, 2012, 09:04:27 »

pozdrav svima ..evo neke ljubice iz moje kolekcije...
Sačuvana

vedran
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Април 06, 2012, 09:12:30 »

Acient Lace se zove prva ljubica na prehodnoj stranici

quitling bee

reigning beautiy sport 105

rosie ruffles
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #11 poslato: Април 06, 2012, 09:36:04 »

Vauuu prelepe su  #love#   #cvetic# , odusevim se kada ih vidim jer mene to cvece nesto nece, prvo ne voli sunce i pretoplo u kuci......kod mene je zimi bas toplo i samo se skovrdzaju i ne lice ni na sta .....ali kada vidim ove tvoje lepotice pozelim da opet probam sa njima  #kisic#
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Април 08, 2012, 04:44:27 »

Vedran prelepe su ove ljubicice,kakvi neobicni cvetovi.Primetio sam da takve vrste dosta manje cvetaju nego ove obicne ljubicice,ne znam da li sam u pravu?

Evo par mojih #zmirko#

Ova je od Aldu #jupi#

Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #13 poslato: Април 08, 2012, 05:08:23 »

#cvetic# #love# #veseljak# #cao# #dobrodosli# #ruzica#
Sačuvana

vedran
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Април 08, 2012, 05:18:15 »

jovo prekrasne ljubice posebno mi se sviđa ova predzadnja...

ove hibridne ljubice svijetaju kao lude  pogotovo ova prva acient lace ona je pocela cvijetati u jedanajstom mjesecu i cvijeta jos uvjek stalno izbijaju novi pupovi,tako da tu nema nekakvog pravila kao kod hibiskusa ...kod hibiskusa ima sorti koje toliko ne cvijetaju kao domace vrste ...
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Април 08, 2012, 07:23:24 »

Znaci cvetaju i one dosta,nesto sam mislio da manje cvetaju #zmirko#

A je l' zna mozda neko zasto se pojavljuju ove sare na listovima?Na prve dve slike se moze to videti.

Vedrane ova predzadnja je mnogo lepa,ima bas krupne cvetove i dosta cvetova na cvetnoj drsci,ali nekako slabo lisca izbacuje,ja sam joj jednom dosta listova pokidao i trebalo joj je bas dugo da se povrati,tako da je ne treba ''sisati'' :smesko:
Sačuvana

vedran
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Април 08, 2012, 08:17:49 »

te sare se znaju pojaviti najcesce od suncevih zraka i hladnoce....znaci ljubice nevole mjesto gdje je jako sunce i paziti da nedođu u doticaj sa hladnim zrakom..
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #17 poslato: Април 08, 2012, 08:35:53 »

Dok sam zivela u stanu imala sam more ljubicica na severo - istocnom prozoru , skoro pa skroz na severnoj mozda ih je tik po malo ujutru ogrejao koji zrak ...bilo je to davno vreme bez digitalne tehnologije tako da nemam nijednu slicicu...od tada pokusavam ali nemam odgovarajuce mesto za njih ....istocno juzna strana im ne odgovara   #placko#
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Април 08, 2012, 08:37:15 »

hmmmm,ove mi stoje na prozoru na istocnoj strani,ali ispred prozora je terasa koja je uvucena,znaci direktnog sunca nema,mozda malo ujutru u 6 #ahaha# a hladnoca tek nije,u sobi su mi gde se lozi,temperatura je preko dana oko 25 stepeni,a tokom noci se spusti do 17 stepeni,ne znam sta bi drugo moglo da bude :bezreci:
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #19 poslato: Април 08, 2012, 08:42:20 »

BOLESTI I PROBLEMI
Afričkih ljubičica (Saintpaulia)

Preventivne mere su vrlo važne. Držite biljke u čistom prostoru, izdvojite nove biljke od starih dok se ne uverite da nemaju probleme. Sterilišite saksije i tacne koje su upotrebljne. Koristite sterilizovanu ili pasterizovanu zemlju.
Najčešći insekti koji napadaju biljke su thrips (trips) i mealybugs (brašnasta buba). Mites (grinje) su takođe opasne.
Najčešće bolesti su gljivične, a naročito gljivičnio oboljenje praškasta buđ (powdery mildew).
Insekti i bolesti mogu se suzbijati hemijski, pomoću pesticida ili prirodnim postupcima. Insekti i bolesti često mogu doći spolja sa baštenskog cveća. Bubice i sićušne spore nemaju problema da uđu u kuću i zaraze Vaše biljke.

...............nastavak..............  

http://ljubicice.50webs.com/BolestiTabela.htm

http://ljubicice.50webs.com/BolestiList.htm

Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Април 08, 2012, 08:54:36 »

Po ovome sto iscitah je mozda i to sto ih zalivam hladnom vodom,tj direktno sa cesme.Pokusacu to da promenim,mada njima to ne smeta,samo ovako smesno izgleda i meni smeta,bode oci #haha#
Sačuvana

bambi82
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Мај 22, 2012, 02:06:19 »

Cao
Da li neko prodaje africke ljubicice?

Sačuvana

Tija
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Октобар 12, 2012, 03:16:45 »

Sačuvana

maki75
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Октобар 12, 2012, 06:04:31 »

Tijo predivne su  #ruzica# Ja ih obozavam.
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #24 poslato: Октобар 13, 2012, 09:58:55 »

I ja ih obozavam pa ima li neko da ih ne voli a jos vise jer kod mene ne uspevaju ...il je previse sunca pa izgore il je mracno pa ne moze il se otvara prozor stalno pa ne mogu tu a preko zime nam je pretoplo kod mene u kuci uspevaju samo dracene  #placko#

Volim kada vidim ovako zdrave ljubicice i to me opet tera da pokusam makar sa dve tri saksijce
Sačuvana

maki75
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Март 17, 2013, 03:36:26 »

I ja uvek nesto ubrljam s njima  :crvenko:
Sad mi je samo ova u cvetu

Sačuvana

Liza2
Hero Member
Van mreže Van mreže

Surcin

« Odgovor #26 poslato: Март 17, 2013, 03:48:31 »

Predivne su vam ljubičice ,ni mene nešto nevole i ja sam uzela jednu koja je u roku od 2 nedelje uspela da ugine ili sam je ja udavila ili joj što kaže Valjevka mesto nije odgovaralo neznam ali vaše su za +10 #aplauz#
Sačuvana

Ko u čuda veruje taj čuda i stvara.

Blue moon
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Мај 03, 2013, 12:14:01 »

nemogu da saljem sliku :ljut:
Sačuvana

miroslav
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Мај 03, 2013, 05:14:08 »

Posalji preko drugog servera za slike,nesto nevalja,ja saljem preko- Image shacka-prosto je
Sačuvana

marice4
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Јул 24, 2013, 07:20:34 »

Mojata ljubicica nikako da procveta. Ne znam koj e problemot.
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Forum Cvecara Cvjecara Ema SarajevoBelgrade Gift Baskets Rukotvorine Iza Duge
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2011, Simple Machines | Srpski prevod: www.tnenad.net
Theme by hhy89
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.137 sekundi sa 25 upita.