FORUM CVECARA
Октобар 23, 2014, 07:35:58 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Dipladenija - Mandevilla sp.  (Pročitano 17168 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Maki
moderator
Van mreže Van mreže

« poslato: Октобар 15, 2010, 06:10:08 »

Dipladenija je puzavica koja moze da naraste do 3m.Veoma je slicna puzavica i Mandevilla x amoena koja moze da naraste i do 6m.

Doba cvetanja: Pocinje sa cvetanjem u maju, ali glavno cvetanje se odvija u toku vrelih letnjih meseci.
Miris biljke: Veliki trbusti cvetovi nemaju jak miris ali privlace leptire i bumbare.
Preporuka: Dipladenija se dobro ponasa i kao sobna puzavica ukoliko joj obezbedite vrlo svetlo,suncano mesto u stanu. Klasicna je puzavica,pa je treba saditi uz oslonac. Vrlo lepo izgleda ukoliko se postavi uz bastenske kandelabre.Ne moze se sam drzati za oslonac,pa ju je potrebno dodatno vezivati.
Svetlo: Teba je gajiti na osuncanim pozicijama,jer u senci i polusenci slabije cveta, a grane se preterano izduzuju.
Temperatura: Odlicno podnosi sunce i letnje zege. Mraz je potpuno unistava ali u prolece iz zemlje izbijaju novi izdanci. Naravno da na ovaj nacin ne moze prezimeti u kontinentalnim uslovima gde temperature padaju ispod -2C. Iz ovog razloga u kontinentu se gaji u velikim bastenskim saksijama i prezimljava u hladnoj prostoriji u kojoj temperature ne pada ispod 0C.
Presadjivanje: Sadi se u tresetni supstrat,ali je dobra i svaka zemlja koja je dobro propusna za vodu.Ne voli preterano zadrzavanje vode oko korena.
Orezivanje: Ova puzavica se orezuje samo da bi se uklonile odumrle grane u rano prolece.
Razmnozavanje: Razmnozava se poluzrelim reznicama u avgustu uz obavezno kroiscenje hormona za oziljavanje drvenastih biljaka.Dobro je da reznice nakon skidanja potopite u toplu vodu (oko 32C) dok prestane da curi mlecni sok. Tada reznice naprasite hormonom i stavite u sterilan pesak, na temperaturu iznad 22C.Reznice ce se oziliti za nekoliko nedelja.
Zalivanje: Zalivajte je iskljucivo odstajalom vodom.Dobro podnosi i povecane soli u supstratu.
Prihrana: Svakako da je tokom cele vegetacije treba zalivati sa vodorastvorljivim djubrivom,a dobro je ako joj se doda i sporootpustajuce djubrivo od 6meseci.
Flora
Sačuvana

Maki
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Октобар 15, 2010, 07:26:16 »

Dipladenija

To je penjacica,pogodna za staklenike,a uz pazljivo orezivanje moze se uzgajati kao mala grmolika sobna biljka. Pripada porodici Asclepiadaceae i ima ih 40 vrsta i vise,vecinom iz tropske J.Amerike. Ime potice od grcke reci diploos,dvostruk i aden,zlezda. Reci se odnose na dve zlezde u plodnici cveta. Listovi su joj jajoliki i rastu u parovima duz stabljika. Cvetovi su obliku trubice, s uvrnutim rubovima latica. Otvaraju se pri vrhu stabljike i mogu se otvoriti 3-4 jedan za drugim.
Dipladenije su puzavice ili penjacice, i ako dozvolite uskro ce da narstu duge stabljike koje morate oblkovati oko resetke ili zicane mreze.
Obicno se prodaju dva varijateta. Dipladenia sanderi ima lepe ruzicaste cvetove sa zutim zdrelom, velike do 8cm. Dipladenia bolivinesis ima manje,bele cvetove prilicno izrazenog mirisa. dipladenia sanderi se naziva i Mandevilla splendens.
Ciscenje: Listovi ce biti cisti ako ih svakodnevno prskate,ne koristii sprej za sjaj lisca.
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Новембар 29, 2010, 07:32:40 »

Dipladenia - Mandeville - Sundaville je predivna vrtna biljka - penjaćica. Koja krasi vrt svojim cvetovima tokom celog leta. a spremanjem preko zime u toplinu našeg doma, možemo biljku saćuvati i za sledeću godinu.

Najbolje uspeva u kontejnerskom uzgoju, pa čak i u tlo bi bilo najbolje zakopati sa posudom. Odgovor na ovo je nejasan s obzirom da većina biljaka bolje raste direktno u zemlji.
Potreba za suncem je bar pola dana do celi dan.

Preživljavanje zimi- najvažnije da bude smeštena na što svetlije mesto, uz minimum zalivanja.Ako je zaštitite od hladnoće i date joj pregršt svetla cvetaće celu godinu.Na proleće je polako iznositi na svetlost i prilagođavati kao što bi i sebe. Odgovara visećim posudama.

Optimum za biljku je 15 - 30 stupnjeva celzijusa.

Gnojiti se može u sezoni cvetanja svake druge nedelje gnojivom 10-20-10 znači bogatije sa fosforom. Kao zamena se može u proleće dodati sporo opuštajuće gnojivo u proleće.

Razlika mandevile i diplandenije je što je mandevila sa manje sjajnim listovima i žbunastima, dok diplandenija može bez skraćivanja dostihnuti 2 metra kao loza. Ako diplandeniji otkidamo vrhove i ona će formirati žbunast oblik.
Ako želite podstaknuti rast diplandenije orežite je u jesen

Mešavina zemlje je najbolja
2 dela zemlje za cveće
1 deo ilovače-gline
1 deo peska ili perlita
i mali deo uglja

Ph zemlje 6.6

Još jedna mešavina zemlje za diplandeniju

1 deo vrtne zemlje
1 deo humusa
1 deo peska ili perlita
1 deo humusa ( od lišća)
i mali deo kreča u prahu

Kod kišnice treba biti oprezan jer je možda prekisela za zalievanje. Zalivati toplom vodom.

Ako je razmnožavate najbolje je to učiniti u mešavinu zemlje i perlita. Dobro je biljku držati na kamenčićima koji su u vodi da bi se povećala vlažnost , ali voda ne sme dodirivati posudu.

Presađuje se samo kad vidite da korijen izlazi iz odvodnih rupa.

Tekst preuzet sa http://www.cvijet.info/default.aspx
Sačuvana

valjevka
administrator
Na mreži Na mreži

Valjevo

« Odgovor #3 poslato: Мај 07, 2011, 07:43:57 »

Jovo kako je tvoja dipladenija?
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Мај 07, 2011, 08:18:22 »

Pih bre,ne znam sta da ti kazem,tokom zime izgubila sve listove i sad je kao nesto krenula ali sve to nesto slabo,doduse tako je bilo i prosle godine pa je leti i u jesen bas lepo cvetala.A semenke mi nisu nikle #placko# a niklo mi seme rozeg mocvarca ipak,bas mu dugo trebalo ali je niklo #jupi#
Sačuvana

valjevka
administrator
Na mreži Na mreži

Valjevo

« Odgovor #5 poslato: Мај 07, 2011, 08:35:13 »

Joj dobro je da se ne zagubi seme kod mene u selu nije niklo mozda jeste u medjuvremenu mada sumnjam puno je proslo vremena.......
Tako kod mene od one moje lantane verovatno nece biti nista nazalost  #placko#
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Мај 08, 2011, 09:02:25 »

Bas cu da slikam ovu moju dipladeniju da vidis,ove ovako male listice ima skoro mesec dana,ne mrda,ali ona voli toplotu tako da treba krene kad bude toplije.Steta za lantanu,bas je lepa bila #placko#
Sačuvana

loga
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Октобар 02, 2011, 09:58:29 »

Dipladenija je izuzetno laka za gajenje jer praktično ništa ne zahteva a cveta od maja do oktobra. Meni je stajala na južnoj terasi celog leta i neumorno cvetala i na 40 stepeni, uz redovno prehranjivanje. Planiram da je orežem na jednu trećinu sadašnje velićine i da prezimi, kao i prošle godine, u stanu sa parnim grejanjem,  na severnom prozoru.

Sačuvana

Agika
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Април 12, 2012, 03:07:50 »

moja je gecrkt!.......smrc.....ocigledno joj nije prijala sobna temperatura zimus!
Sačuvana

valjevka
administrator
Na mreži Na mreži

Valjevo

« Odgovor #9 poslato: Април 12, 2012, 04:19:02 »

O neee verovatno je bilo puno hladno  #placko# moja ruselija jedva pokazuje znake zivota sve se grane posusile i isekla sam sve do dna jedino ako iz osnove nesto potera jer tu je jos zelena  #placko#

mukica moja ako gecrkne necu prezaliti , nije ovakva bila ali sam se nadala istoj

Sačuvana

Agika
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Април 12, 2012, 05:23:45 »

ma kakvi hladno, uz radijator...secas se bila je na onim rogovima! :ljut:
Sačuvana

Agika
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Мај 23, 2012, 02:38:37 »

evo ovogodisnje biljke zajedno posadjene bela i crvena....cveta samo ova crvena zasad!

Sačuvana

valjevka
administrator
Na mreži Na mreži

Valjevo

« Odgovor #12 poslato: Септембар 11, 2012, 08:44:08 »

Stigli novi cvetni drugari u malo egzoticno carstvo ako neko ima ekstra savet plus nek prica dok nije kasno  #kisic#

Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Септембар 11, 2012, 08:54:26 »

Vidim opet si nabavila Carpobrotus edulis,tj 3D kaktus #ahaha#
Lepo izgledaju,za zimovanje ne znam sta da ti kazem,meni je prve godine bila u dnevnoj sobi na prozoru,toplo i pretoplo je tu,na prolece sam je orezao,lepo krenula i super cvetala,uneo sam je posle opet u toplo jer je imala cvetove,cvetala malo i posle sam je prebacio u hladno jer svi kazu da bolje podnosi nego toplo,tu je onako mirovala,nesto lisca i opalo,na prolece ni da mrdne,celo leto tako,cak sma je i u plastenik bio posadio,i nista,ostala je tu i smrzla,i od tad je ne nabavljam :smesko:
Sačuvana

valjevka
administrator
Na mreži Na mreži

Valjevo

« Odgovor #14 poslato: Септембар 12, 2012, 09:57:20 »

Ahahhahahha nista bez edulisa nije on nikakav raritet al ne znam sto ja ga bas volim mada mi nikakda nije ni cvetao al bezobzira bas je lep i ne znam sto on tako brzo propadne ja sam imala jedan ogroman i sasusio se i mamin preko zime propao zamisli moje srece kad ugledah ga na moru ...bilo je cup cup cup

Ne znam sta da kazem za diplandiju tvoja se mozda sokirala mada mnogi se zale kako im propadne samo se osusi....nisam pametna gde cu je preko zime jesu meni sve egyote preyimele sa kaktusima ali ruku na srce na prolece skoro da nisu imale ni jedan jedini listic i sve su se obnovile .....mozes misliti moje radosti kada sam videla sve te silne listice na plumbagu pandorei ruseliji
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Септембар 12, 2012, 11:41:02 »

I meni bio ogroman,oni pelceri od tebe,i ceo propao,ne znam sta to hoce zimi :ljut:

Mozda ti je najbolje ako imas negde ni toplo ni hladno,tj da ima grejanje ali da ne bude mnogo toplo,i obavezno dosta svetla.Tako bi mozda najbolje prezimela #zmirko#
Sačuvana

Agika
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Септембар 12, 2012, 01:52:51 »

ljudiiiiiiiii!!!!!!!!!!!   i suma -sumarum...sta radimo na zimu sa njima????

ova moja nova, cveta samo crvena...tj bela se slabo razvija iza i donela je samo dva cveta.....elem.....ja nikako da dokucim gde da prezimi...ako i odbaci lisce, nebitno samo da se ne osusi!????
Sačuvana

mirkica
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Септембар 12, 2012, 08:29:58 »

Mislila sam da sam je ubila ali me prijatno iznenadila cveta celo leto

Sačuvana

valjevka
administrator
Na mreži Na mreži

Valjevo

« Odgovor #18 poslato: Септембар 13, 2012, 12:16:53 »

mirkice pa prelepa je vise cveta nego lisca  #love# ovo je cini mi se ista kao ova moja karmin crvena htela ja da kupim belu ali posto imam pandoreu a nekako im je slican cvet ipak sam uzela roze
Sačuvana

mirkica
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Септембар 13, 2012, 01:26:51 »

Sve su one lepe na svoj nacin,samo zimi je tesko odrzati,nisu skupe koliko uzvrate cvetom vrede svake potrosene pare,a bela je prelepa,tvoje su isto bas lepe. #kisic#
Sačuvana

maki75
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Јун 03, 2013, 07:26:42 »

Kupljena ove godine. Prepuna cvetova  #ruzica#

Sačuvana

valjevka
administrator
Na mreži Na mreži

Valjevo

« Odgovor #21 poslato: Јун 04, 2013, 10:55:37 »

maki prelepa ti je

Ja samo da objavim da su moje obe se osusile plakala sam nisam mogla da verujem  sta im se desilo bile su ok sve do februara sad zalim sto ih nisam  drzala u hodniku zajedno sa sukulentima..... #placko#

i zato kacite slike da uzivam  #kisic#
Sačuvana

maki75
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Јун 04, 2013, 09:03:21 »

I moja je crvena propala, drzala sam je u toploj sobi, pa sam posle saznala da voli na prohladnom prezimiti, pa je premestila i to ju je dokrajcilo  :ozid:
Sačuvana

mirkica
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Јун 13, 2013, 08:20:52 »

Moje nove Dipladenije jer stare propale u martu #placko#

Sačuvana

mirkica
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Јун 13, 2013, 08:22:49 »

Sačuvana

mirkica
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #25 poslato: Јун 13, 2013, 08:24:55 »

Sačuvana

mirkica
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Новембар 03, 2013, 07:04:13 »

Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Новембар 03, 2013, 07:36:20 »

Bravo Mirkice,prelepe dipladenije #aplauz#
Sačuvana

mirkica
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #28 poslato: Новембар 04, 2013, 06:55:52 »

Jovane hvala,prelepe jesu i vrede svake pare jer cvetaju od pocetka do kraja #zmirko#
jedino sto ne umem da ih sacuvam preko zime
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Новембар 04, 2013, 09:05:03 »

Ja sam je imap pre par godina,dobio mali pelcer,ali oziljen,u jesen,nekako je prezimela i tokom leta izrasla fino i bila prelepa,uspeo sam da je sacuvam preko zime,ali to je bilo to,niti je rasla posle,niti cvetala,ne znam zasto,posle sam je posadio cak i u plastenik da vidim da li ce da bude bolje i nista i na kraju sam je ostavio da smrzne :bezreci:
Sačuvana

Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Forum Cvecara Cvjecara Ema SarajevoBelgrade Gift Baskets Rukotvorine Iza Duge
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2011, Simple Machines | Srpski prevod: www.tnenad.net
Theme by hhy89
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.101 sekundi sa 25 upita.