FORUM CVECARA
Јул 26, 2014, 04:05:59 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Koprivica - Coleus hybridum  (Pročitano 3938 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Maki
moderator
Van mreže Van mreže

« poslato: Октобар 13, 2010, 02:31:58 »

KOPRIVICA

Mali zeljasti zbun,vrlo dekorativnih sarenih listova. Naraste do 30 cm. visine.
Doba cvetanja:Cveta u toku leta,ali cvetovi nisu ni blizu tako dekorativni,pa ih je bolje odstraniti dok su jos u pupoljku.
Miris biljke: nema poseban miris.
Preporuka: Najbolje je saditi na otvorenim povrsinama ispred cetinarskih zbunova gde njihov kolorit dolazi do punog izrazaja. U velikim        bastenskim saksijama modernim bastama daje izlged patine.
Svetnost i pozicija: Gaji se na polusenovitim pozicijama. Postoje i neki varijeteti koji podnose i jako sunce.
Temperatura: Vrlo je toploljubiva biljka. Treba je gajiti na temperaturama iznad 13 stepeni c.
Presadjivanje: Sadi se u tesetni supstrat u velike bastenske saksije,kao kombinacija u zardinjerama ili otvorenim cvetnim lejama. Ako je sadite na otvorenom obavezno dodajte treset u zemlju i neko sporootpustajuce djubrivo.
Orezivanje: Orezivanje u ranoj fazi pojacava bokorenje buljke i cini zbun kompaktinijim i lepsim. Kada se pojave cvetni pupoljci,treba ih odstraniti,i ovo je jedan od vidova orezivanja kojim se pospesuje dalji rast i grananje biljke.
Razmnozavanje: Razmnozava se vrsnim reznicama u pesku na temperaturama iznad 20 stepeni. Vrlo je jednostavna za ozivljavanje. Brzo napreduje u odgovarajucim sulovima tako da cete gotove biljke za sadnju imati za mesec dana.
Zalivanje: Ne zalivajte je hladnom i hlorisanom vodom jer je osetljiva na trulez korena. Moze da izdrzi krace susne periode, ali je generalno treba zalivati umereno i redovno.
Prihrana: Uz prihranu vodorastvorljivim djubrivima kolir boja ce postati intenziviniji,koristite djubriva kombinacije 15::11:29.Ako su prejaka djubriva,moze biljke prevesti u potpuno zelene.

Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #1 poslato: Октобар 13, 2010, 02:44:58 »

Ja sa njima uopste nisam imala srece uvek mi istrule verovatno od preteranog zalivanja ili neke bolesti........cini mi se da neko od forumasa ih ima u raznim nijansama ne mogu se setiti ko?

Sačuvana

vukica
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Октобар 23, 2010, 09:09:53 »

Jao i ja sam imala letos dve prelepe koprivice i obe su mi istrulele!  #placko#
Sačuvana

aldu
Hero Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Октобар 25, 2010, 09:05:31 »

Ја их имам седам врста. Управо их размножавам за Слађану. Једна ми је пропала, али зато што је напао неки црв. Одједном су почели листови да опадају, ја извучем стабло, кад оно се обавило нешто око корена. Оперем корен у води, а оно дебели црв појео сву срж и доњег дела стабла. Попрскала сам земљу инсектицидом, надам се да делује и на дебеле црве.
Углавном, јако су лепе и лаке за гајење. Воле воду, треба их редовно заливати, јер чим су жедне листови им клону, али се и поврате после заливања. Лако се и размножавају.
Sačuvana

vukica
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Октобар 25, 2010, 10:06:52 »

Aldu,redovno sam ih zalivala,bile su u kvalitetnoj zemlji i ništa....Toliko sam bila besna da sam rekla da nikada neću više da ih imam ali možda se opet rešim?Možda su one kako sam sebe tešila i bile bolesne kada sam ih kupila?
Sačuvana

aldu
Hero Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Октобар 25, 2010, 11:22:01 »

Ма сигурно је у питању била земља. Мени се десило једне године да су ми пропале две жардињере са лепим јовом који је био у пуном цвету, јер га је нешто појело. Те ларве се налазе у земљи, и никада не знамо шта ће се и када из ларве развити и почети да утољава глад са нашим цвећем.
Sačuvana

vukica
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Октобар 26, 2010, 12:29:27 »

Mislim da si u pravu Aldu.Kada mi se to desilo rešila sam da svaki put sterilišem zemlju u mikrotalasnoj ma koliko bila kvalitetna!
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Forum Cvecara Cvjecara Ema SarajevoBelgrade Gift Baskets Rukotvorine Iza Duge
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2011, Simple Machines | Srpski prevod: www.tnenad.net
Theme by hhy89
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.091 sekundi sa 25 upita.