FORUM CVECARA
Октобар 23, 2014, 11:04:04 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Močvarni hibiskus - Hibiscus moscheutos  (Pročitano 7556 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Agika
moderator
Van mreže Van mreže

« poslato: Септембар 16, 2010, 08:58:59 »

Zasad zelim da iskoristim trenutne mogucnosti brzog prebacivanja slika-tekstualni deo cu dopuniti drugom prilikom!

Ovo su moji ,,mocvarci,,.
Hibiskus koji zimi napolju, moze da dostigne velicinu od 1,5- 1,8m ako se drze  u gustom sklopu, cveta  od polovine juna do kraja augusta, otvarajuci cvet po cvet i ako  uslovi dozvole-,,miholjsko leto,,-ponovo cvetaju do prvih mrazeva.
Orezuju se s proleca, nikako u jesen jer mraz odradi taj deo posla.
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #1 poslato: Септембар 16, 2010, 09:26:02 »

Hibiscus moscheutos ( močvarni hibikus) je vrlo zahvalna i lepa biljka za naše vrtove od severa do kranjeg juga.
Otporan je u zonama 5-10 a u hladnijim zonama trebalo bi tlo iznad korena zaštititi malčem.
Poreklom je iz močvarnih krajeva SAD,gde u prirodi raste po močvarama, baruštinama i jarcima. Voli sunce, dosta vode, tlo bogato organskim hranjivima i dosta fosfora (za razliku od tropskog hibiskusa).

Ogroman cvet, veličine plitkog tanjira čak i na malenoj biljci, zaista izgleda impresivno. S godinama grm može postići veličinu i do 2 m.
To je u stvari trajnica (poput zeljastog božura) čiji nadzemni dio zimi odumre a u proljeće opet niče iz korena. Podnosi vrlo niske zimske temperature ( do -30).
Uspeva i u posudama, uz redovito zalivanje i prignojavanje. Zbog dubokog korena, treba osigurat duboku posudu.

Razmnožava se deljenjem korena ili semenom. Ako je dovoljno rano posejan, cvetat će već u istoj sezoni.

Agika skupljaj semenkeeeeeeeeeeee
Sačuvana

sladzana
Hero Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Септембар 16, 2010, 10:09:05 »

vauuuuuuuu, kakva lepota #jupi# i sto rece Valjevka oma da si pokupila seme #kisic#
Sačuvana

Agika
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Септембар 17, 2010, 11:06:08 »

pokusavm, ali nema svaka caura semenke....jos nisam upela kod cvenih da nadjem nijedu zrelu!
Sačuvana

aldu
Hero Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Септембар 17, 2010, 01:25:37 »

Изгледа као они стари типови грамофона.
Sačuvana

Agika
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Септембар 18, 2010, 10:49:11 »

Znacccci `vako.....ako sam dobro skontala......vama su oni sobni obicni #haha# tj imate ih na izvolte....a nemate mocvarce!

Ja imam mocvarce ....a odusevljavam se sobnima.... #ahaha#.....kakva smo mi kombinacija! #jupi#

Sta skupim skupila sam, na prolece cemo da vidimo.....ima caura na belom(nije onaj okrugli-tog nemam...jos), na okruglom ciklama i svetlo roza.....pa sta im Bog da!

Ali......mogu da nabavim gotove biljke....pa cu da se preracunam sta mi je jeftinije.....posle nicanja dogodine! #zmirko#

ps.reznice u vodi su.....gecrkt!...sve otrulilo.....verovatno bi se bolje pokazalo u zemlji!To cu na prolece da probam!

Mislim da ovde to ne napisah....deljenjem korena-nove biljke se ne bokore, ostanu tako male-retke! Zato onaj tip i nema velike-guste biljke a prodaje ih papreno.

Sto se uslova za sobne tice, kuca mi je mracna...od onog silnog zelenila nemam svetla, a okrenuta je u pravcu  istok-zapad.A u svetlarniku-ona terasa iz koje sam slikala dvoriste, je pretrpana zimi...bukvalno stoje na spratovima saksije...samo da ostanu zive! #placko#
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #6 poslato: Септембар 19, 2010, 12:08:25 »

Ovako ako skupis bilo kakvo seme ti nama u pismo pa posaljes tako smo dobili i taj roze i cuvamo seme do proleca kada cemo sejati...nije cudo sto je skupo kada ga je tako tesko razmnoziti mada je ove nase lako razmnozavati pomocu reznice i dobijes istu biljku a znas opet da su paprene.....
Sačuvana

sladzana
Hero Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Септембар 19, 2010, 09:57:55 »

svi su super i sobni i mocvarci............sta je sa tvojim zutim Valjevka jesi li posejala,vidim Jovi nikli........moji rastu super,ne brini jedan za tebei jedan za mene.........
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #8 poslato: Септембар 19, 2010, 10:03:23 »

ALI MOCVARCI SU MI POSEBNI VOLIM SVE STO MOZE DA PREZIMI NAPOLJU.....
sadim prvi dan cim malo otopli a kazu utorak sreda......inace kod mene je faza krecenaj prva u istoriji septembra meseca...
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #9 poslato: Октобар 04, 2010, 11:07:00 »

I koja je ovo biljka?
Sačuvana

loga
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Октобар 04, 2010, 11:10:30 »

ovo je ''solunka'' - prema izjavi babe sa zelenog venca. Cveta besomučno od proleća do novembra. onda se smiri do februara pa krene opet. Bila je celo leto na toj senovitoj terasi a sad sam je unela u kuću. Zvanično je sobna biljka
Sačuvana

loga
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Октобар 04, 2010, 11:14:07 »

A hrizantema stablašica je nešto stvarno izuzetno lepo. Obična hriznatema oblikovana u stablo sa krošnjom koja je cvetala od aprila do avgusta. Onda je napravila pauzu, mirovala a sada je opet puna pupoljaka.
Sačuvana

loga
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Октобар 04, 2010, 11:45:03 »

Sačuvana

aldu
Hero Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Октобар 05, 2010, 07:08:14 »

Ova hrizantema stablašica mi se baš sviđa!
Sačuvana

Agika
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Октобар 05, 2010, 07:19:14 »

I koja je ovo biljka?

vrsta sobne begonije....zanimljiva zbog pegavih listova.....ne znam latinski naziv.
Sačuvana

vedran
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Април 09, 2012, 06:42:30 »

prekrasan je taj crveni močvarac....
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #16 poslato: Мај 16, 2012, 10:45:29 »

Zna li neko u cemu je razlika izmedju ove dve vrste mocvaraca ? Razlicite su visine i cvetaju u razlicito vreme ... :kul:

i ovog

Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Мај 18, 2012, 12:17:14 »

Bas da cvetaju u razlicito vreme to tesko,mozda nedelju dana bude razlike,ne verujem vise,a sto se tice visine to sma i ja primetio,oni rozi su mi bili mnogo visi od belih i onog tamnog rozes sto vuce na crveno #zmirko#
Sačuvana

SlavicaRuza
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Мај 18, 2012, 05:12:54 »

Sačuvana

sladzana
Hero Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Јун 06, 2012, 05:04:20 »

kupila danas crveni mocvarac u rasadniku u saksiji visine oko dvadesetak cm za neki dan ide u bastu jupiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #20 poslato: Јун 06, 2012, 08:21:06 »

Bravo Slacka meni mama iz semena odgajila rozi eno ga jos u saksiji a i bas je veliki zao mi sad da ga stavim u bastu da se nesto ne traumira
inace ako je preostala neka parica idi na floru snizenje je letnje ima raznih egzoticnih biljcica jedino ako ih imas gde drzati preko zime a sobzirom da se deca razbezala bice neki sobicak  #zmirko#
Sačuvana

sladzana
Hero Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Јун 06, 2012, 10:50:18 »

eeeeeeeeeeeeparice zakinem svaki dan neki dinar i pravac ovaj moj rasadnik u baricu,zena ima dosta cveca acene super povoljne ovaj hibi platila 200dindzi..........a gauru heuheriju i delfinijum sve po 100 extra
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #22 poslato: Јул 16, 2012, 08:42:26 »

Procvetao mocvarac #jupi#

Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #23 poslato: Јул 16, 2012, 10:41:22 »

#jupi# #jupi# #jupi# #jupi#
Bravo Jovo radujem se kao da je moj .....i moj svetlo rozi je procvetao bas me iznenadio cvet je ogroman samo sto kratko traje a u saksiji mi je i sobzirom na velicinu iste on odlicno napreduje nego zaboravila sam digitalni u selu pa kada ga dobijem kacim slike odmah to je onaj iz semena sto smo ga dobili na SB a ne mogu se uopste setiti od koga ako znas pricaj da se zeni odmah zahvalim odusevljena sam  #jupi#

Jel ovaj tvoj spada pod crveni ili tamno roze ?
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #24 poslato: Јул 16, 2012, 10:51:02 »

Ja sam seme od svetlo rozeg dobio od Margit,tj busm sa sb-a,verovatno si i ti.Ja imam i beli i ovaj koji je tamno rozi,nije onaj crveni,pa ako hoces da skupljam semenke,a imam i kokineus,i on ce da cveta #jupi#
A nema veze sto kratko traje,zato se svaki dan otvara novi cvet #haha#
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #25 poslato: Јул 26, 2012, 09:16:18 »

#jupi#

Stalno virkam i trazim seme ali nema otpadne ceo cvetic kada se osusi  #placko# stvarno Jovo svaki dan se otvara po jedan jedino mi je jedan dan bilo dva cveta tik jedan uz drugi ....odgovara mu i u saksiji cak sta vise vidite i sami p-relep je dok kod mame u selu u zemlji je jako los nije ni cvetao

Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Јул 26, 2012, 08:47:45 »

Kod mene su se od tri osusila dva a jedan pravi seme,evo opet cveta pa cu da vidim da li ce imati vise #zmirko#
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Јул 28, 2012, 10:41:48 »

Mnogo mi se svidjaju,samo jos da nabavim crveni #zmirko#

Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #28 poslato: Јул 28, 2012, 10:54:28 »

Prelepi su  #jupi#

Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #29 poslato: Јул 28, 2012, 12:39:08 »

Prelep je i ovaj tvoj,moji svetlo rozi jos nisu poceli da cvetaju,to je zbog onog presadjivanja,ali imaju pupoljke #zmirko#
Sačuvana

Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Forum Cvecara Cvjecara Ema SarajevoBelgrade Gift Baskets Rukotvorine Iza Duge
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2011, Simple Machines | Srpski prevod: www.tnenad.net
Theme by hhy89
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.111 sekundi sa 25 upita.