FORUM CVECARA
Септембар 02, 2014, 12:21:05 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kale - Calla Zantedeschia  (Pročitano 42349 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« poslato: Август 10, 2009, 09:32:03 »

KALA (Zantedeschia)

Kale su gomoljaste biljke iz južne Amerike sa cvetovima u obliku klasa obavijenog spatom, odnosno cvetnom laticom u obliku trube. Kale najbolje uspevaju na otvorenom prostoru sa mnogo svetla, ali zaštićenog od podnevnog najjačeg letnjeg sunca. Zantedechia aethiopica je najvišlja od gajenih kala i ima zagasito zelene listove oblika strelice i beli cvet visina biljke je i više od 80 cm. Zantedechia rehmannii ima uže kopljaste listove mestimično prozirne sa ružičastim, crvenim ili krem boje cvetovima. Zantedechia elliottiana ima više srcolike tamnozelene listove sa mestimično prozirnim tačkama i prugama sa zagasitožutim cvetovima.

Na tržištu postoji mnogo hibrida raznih boja i nijansi.Kale se razmnožavaju odvajanjem mladih gomolja ili se gomolj preseče, ali se tada mora izvršiti dezinfekcija nekim fungicidom ili prašinom drvenog uglja i ostaviti gomolje da se osuše.

Kod gajenja saksijskih vrsta ulončavanje cvetastih gomolja obavlja se u Avgustu ili Septembru mesecu. Saksija za ulončavanje je prečnika 12 - 14 cm. Kale traže nešto težu zemlju koja mora biti bogata humusom i hranjivim materijama. Često se koristi mešavina baštenske zemlje, toplolejske zemlje i treseta. Biljkama najbolje odgovara neutralna reakcija zemljišta ali dobro rastu i u slabokiselim ili alkalnim zemljištima. Zahtevi za vodom su veoma veliki, pa zalivanje mora biti često i obilno. Zahtevi za hranjivim materijama su isto tako veoma veliki. Dvonedeljno prihranjivanje je neophodno. Zbog veoma bujnog rasta potreba za azotom je takođe velika. Kod rane avgustovsko - septembarske sadnje cvetanje će početi Oktobra meseca, a najveći intenzitet postići će se u rano proleće. Nakon prestanka cvetanja, krajem Aprila i početkom Maja meseca, treba prekinuti sa zalivanjem jer tada dolazi period mirovanja posle kojeg opet cveta.

Saveti sa neta :
Kala ce duze trajati ako je redovno skracujete. Fora je i u tome da se kraj stabljike unakrsno zasece jedno 2-3 cm. da bi duze trajala.
Kale vrlo brzo propadaju ukoliko su na pretoplom mjestu. Vrh im se smezura vec za jedan dan... a onda tamne oko tucka.
Ovo za orezivanje im produzava zivot, ali im ne moze pomoci ukoliko su na toplom. Obavezno ih smjestajte na nekom hladnijem mjestu, redovno potkracujte, pa mogu i da prebace tih 10 dana...
Sačuvana

bobana
administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Август 11, 2009, 09:56:54 »

sajt porodice Mihailovic .
sad sam nasla, na mail, poruku sa njihovom reklamom ,
vredi pogledati njihove Kale i ostalo , naravno .... ruze , gipsofil ....  

www.plantazamihailovic.com
Sačuvana

danira
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Август 11, 2009, 01:10:18 »

Bobana hvala na dobronamernom savetu.  Mi na plantazi Mihailovic planiramo da pocnemo da gajimo streliciju pa me zanima dali neko od vas zna nesto .vise o toj biljci?
Sačuvana

bobana
administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Август 11, 2009, 10:15:13 »

ja ne znam puno , osim da sam videla celo grmlje u Vranjskoj Banji .
tamo vise ne postoje ti staklenici , bar ne na nacin kako je to nekada bilo ..... bili su jako uspesni .
zadnjih 15 godina ne znam sta se sa njima desavalo .....

vazno je da nekako nabavis rasad , pre nego seme i da se upustis u proizvodnju ....vremenom ces sama
doci do saznanja kako sve to ide .

stekla sam uztisak da , gledajuci taj ogromni grm Rajskih ptica, da podsecaju na grm Kala ....  deluje da se grm uvecava
po istom principu kao i kod kala .....
trazit cemo  vise detalja ..... mozda ti i poznajes nekog iz V.Banje .....
Sačuvana

danira
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Август 12, 2009, 01:41:58 »

KALE SU JEDNOSTAVNE ZA UZGOJ NETRAZA NISTA POSEBNO SAMO PUNO VODE. MADA U POTPUNOSTI SE RAZLIKUJE UZGOJ U PLASTENIKU I KUCNI AMBIJENT. NEZNAM ZASTO ALI NPR. IMAS SAKSIJU SA KALOM U KUCI,MOZES DA RADIS SA NJOM STA HOCES ALI NIKAD NEMOZE DA TI BUDE KAO STO CE U PLASENIKU, JEDNOSTAVNO TI PLASENICKI USLOVI JOJ SAVRSENO ODGOVARAJU.  TAKODJE DA BI TI CVETALA MORA DA JOJ SE SKIDA LIST,ZNACI SVAKI LIST KOJI JE STAR I IZ KOJG JE IZBIJO SLEDECI LIST,TO MORA DA SE ODSECE JER TO GUSI CVET.
Sačuvana

danira
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Август 12, 2009, 01:48:23 »

KALA SE ZASUSI KRAJEM MAJA I NE ZALIVA SE DO POCETKA AVGUSTA,MORA DA IMA PERIJOD MIROVANJA, A TO JE NAJBOLJE U TOKU LETA JER JOJ NE ODG. VISOKE TEMPER. AKO TI JE KALA STARIJA OD 2-3GOD. OBAVEZNO MORAS DA JE IZVADIS IZ SAKSIJE VIDIS STA IMA UNUTRA JER OBICNO IMA PUNO SITNIH KALA, TO SVE RAZDVOJIS I POSADIS IH OPET. KAKO? NIKAKO JEDNU KALU,SAMU,TO ONA NEVOLI, NEGO POSADIS JEDNU VELIKU LUKOVICU I DVE-TRI MALE, E TO JE ONDA PRAVA STVAR, KALA RASTE KAO ZBUN I TAKO MORAS I DA JE POSADIS.
Sačuvana

danira
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Август 12, 2009, 01:56:21 »

I TO ISTO PONOVIS OPET ZA DVE GOD. JER AKO SE SAKSIJA NAPUNI SA LUKOVICAMA NEMA SANSE DA CVETA. MADA ZAVISI KOLIKE SU LUKOVICE,AKO SU SITNE MORAS CEKATI BAR DVE GOD. DA CVETAJU. MI SMO PRE PAR DANA POSADILI OKO 1500 LUKOVICA KOJE CE VEC U OKTOBRU DA CVETAJU. ALI TO STO SAM REKLA ZA LIST TO JE OBAVEZNO,JER SAMO AKO SKIDAS LIST KALA CE TI DATI DOSTA CVETOVA,NJOJ LIST NISTA NEZNACI,SAMO GUSI CVET.
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Април 15, 2012, 05:32:54 »

Evo moje kale,prosle godine sam je kupio u Kragujevcu na sajmu (isao sam sa Verb :smesko: ),dosta se rasirila i cvet joj traje bas dugo,oko mesec dana,a pored izbacuje drugi pupoljak,razmisljam da je presadim u bastu i ostavim da prezimi,da nema neko iskustva sa time? :smesko:

Sačuvana

Snaev
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Април 15, 2012, 07:25:20 »

Baš je bujna,listovi su prekrili celu saksiju a cvet  ti se kočoperi.Jovo ovo baš izgleda dobro,bolje da ostane tako.Kido si listove?Tu sam nešto čitala pa me interesuje jel si to primenio. Ja nemam iskustva u njima  al  bi  probala. #kisic#
Sačuvana

ruska
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Април 15, 2012, 09:18:51 »

Ja imam takvu kalu,dobila sam pelcer prošle godine od prijateljice i ona mi je rekla da je preko zime čuvam na hladnom ali gde ne mrzne.Nebih ti preporučila da je ostaviš u bašti preko zime neće preživeti.
Ja ni baštenske kale ne ostavljam u zemlji,nego u jesen povadim lukovice .
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Април 16, 2012, 08:42:20 »

Snaev prvi put cujem to za kidanje listova,mada,meni je ona jesenas dugo stajala napolju pa je izmrzla,tj izmrzli su joj listovi a ostao koren citav,samim tim listova nema,pa je krenula jos zimus da raste,a bila mi je u hladnom sa kaktusima,najcudnije mi je sto je medju prvim izdancima krenuo cvet pa tek listovi.Mnogi se zale na njih,meni bas laka za odrzavanje,a i cveta #jupi#

Ruska moze ova da prezimi kod nas samo to retko ko zna :smesko:
U susednom selu ima ceo jedan red ovih kala ispred kuce i svake godine su im cvetovi ogromniiii,lisce takodje,samo ne znam da li ih stite tokom zime,mada nisam nista primetio,zato bih da je presadim u bastu jer je mnogo lepsa a i citao sam da je tesko naterati u saksiji da cveta,meni je uspelo ali se mnogo rasirila pa kotnam da ce joj trebati ogrooomna saksija ili da se deli svake godine #zmirko#
Sačuvana

ruska
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Април 16, 2012, 04:11:29 »

Čovek uči dok je živ  #haha# ja stvarno nisam viđala ovu vrstu u bašti :smesko:
Sačuvana

Snaev
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Април 16, 2012, 09:07:53 »

Jovo to o kidanju listova je napisala Danira.Nalazi se u zadnjem postu o kalama.Ona kaže da list ništa neznači za kalu u stvari guši cvet.Neznam da navedem njen post pa moram ovako da objasnim. :tiganj:
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Април 16, 2012, 09:32:37 »

Sad nadjoh tu poruku,ne znam,meni je cvetala bez kidanja i evo izbacuje jos jedan pupoljak a nadam se bice jos neki,kao prvo kad bi pokidali sve listove cime bi se biljka hranila posto one hranu uzimaju najvise preko listova,a i na sta ce mi liciti biljka ako je tako ocerupam,slozicete se svi da je ovako lepsa #zmirko#
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Март 01, 2013, 10:01:57 »

Moja kala,inace u ovom dvoristu gde sma prosle godine video ovu kalu posadjenu,vec krenula da nice #suncano#

Sačuvana

voki
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Март 26, 2013, 04:39:00 »

Crno - crvene kale sam posadio u saksiju, a ostale ću početkom aprila direktno u baštu.
Sačuvana

Живот је бајка коју сами пишемо...

Dimitrijus
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Јул 08, 2014, 09:17:25 »

Dobro jutro,
Ja sam Dimitrije iz Bora, od skoro sam poceo da gajim cveće, krenuo sam samo od kako je lepo do sta sa njim sad, imam kalu sa slike i ne znam sta cu sa njom, kupljena je skoro i svi cvetovi se osušiše, čitam da se kidaju listovi, da li je to za sve vrste kale i kako. Pozdrav i Hvala  #cao#
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Јул 08, 2014, 09:39:54 »

:dobrodosli:
Ja prvi put cujem za to kidanje lisca, ja sam mojoj kali lisce ostavio da se samo u jesen sasusi, ne znam sta ostali rade. :smesko:
Sačuvana

stub
Hero Member
Van mreže Van mreže

Ub

« Odgovor #18 poslato: Јул 08, 2014, 12:18:36 »

:dobrodosli:  Dimitrije, ja imam kale u dvoristu posadjene, van svih "pravila"   #haha#
Kada sam ih nabavila, procitala sam sve sto sam nasla i pitala svasta....Rekli su mi iskusni cvecari, da lisce isecem kada samo uvene. Ja sam ih posle dve godine posadila u dvoriste, malo dublje. U jesen zastitim debljim slojem humusa  #zmirko#  Pokusaj da presadis ove tvoje....mozda ih nesto "jede"  #cvecar#
Sačuvana

"Tek kada poslednje drvo bude posečeno, Kada poslednja reka bude zatrovana, I kada poslednja riba bude ulovljena, Tek tada ćete shvatiti, Da novac ne može da se jede."

Dimitrijus
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Јул 16, 2014, 07:44:38 »

kazu da se presadjuje tek sl. godine ....prvo se osusi na jesen pa ostane samo lukovica...zatim tako miruje do proleca...onda se presadi i pocne da se zaliva...da li je ta informacija tacna..?
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #20 poslato: Јул 16, 2014, 11:26:17 »

evo imate ovde odlican tekst sve o gajenju kala

https://www.facebook.com/notes/prodaja-lukovica-magic-in/kala-zantedeschia/206921599450300
Sačuvana

marta
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Август 24, 2014, 05:26:19 »

to moje Kale,trebale biti bijela,zuta,crvena, roza i bordo...nemogu shvatiti odkud takav izgled i zasto samo tri procvjetale...ovu god.ostavljam je u vrtu na zimovanje(po savetu Jove)pa sta bude.

Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Forum Cvecara Cvjecara Ema SarajevoBelgrade Gift Baskets Rukotvorine Iza Duge
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2011, Simple Machines | Srpski prevod: www.tnenad.net
Theme by hhy89
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.134 sekundi sa 25 upita.