FORUM CVECARA
Јул 29, 2014, 05:37:19 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Dalija - Dahlia variabilis  (Pročitano 5986 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
bobana
administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Септембар 10, 2009, 04:51:38 »

DALIJA - GEORGINA

Dahlia variabilis

KORIJEN: Podzemni dio dalije je gomoljasti korijen u čijim odebljanjima je spremište hrane. Dijeli se tako da se odreže gomolj koji na staroj stabljici ima pup.
TLO: plodno, hranjivo zemljište, u jesen dobro pripremljeno
SADNJA: sadi se u proljeće, april - maj na rastojanju 40-50 cm za sitne i 50-100 cm za krupne sorte uz postavljanje oslonca za rast
CVJETANJE: cvjeta u lijepim žarkim bojama , jednobojni ili šareni, u periodu maj - jesen; visina stabljike 60 -200 cm
POLOŽAJ: sunčana do slabo sjenovita mjesta koja su zaštićena od jačih vjetrova
ZALIJEVANJE: poslije sadnje zalijevanje nije potrebno, ali nakon početka intenzivnog rasta i u sušnom periodu treba intenzivirati zalijevanje

Sačuvana

lakrima
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Фебруар 26, 2010, 09:59:47 »

Pozdrav, pozdrav.  #nemapusenja# mene "strucnjaka" za cvece #haha# #haha#. Kupila sam lukovice Dalije hmmmm pa se sada pitam, pitam se pitam????

Mogu li ja vec sada da ih zasadim u zardinjere?????? I u stvari koje cvece da kupim za terasu( ono koje je najlakse za odrzavanje) a da je bas onako lepoooo?
Al sam neka #suncano# Al imam dobru dusu, :)))))

Pozdrav veliki!!!!!
Sačuvana

bobana
administrator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Фебруар 26, 2010, 10:53:54 »

mico mala cao,
evo bas ovde na dnu liste imas Milosevu temu o balkonskom i terasnom cvecu ... dao je mnogo vrsta koje
su bas idealne za zardinjere ...
pogledaj ... pa cemo o detaljima i vrstama  tamo, na licu mesta   #kisic# #kisic# #kisic#
Sačuvana

Maki
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Октобар 20, 2010, 09:30:22 »

RASKOS DALIJA

Rod dalija obuhvata veliki broj vrsta razlicitih formi. Cvetovi mogu biti velicine trnjira ili prak sitni kao sto je to slucaj sa  Micronetta dalijama. U kontinentalnim predelima dalije morate izvaditi iz zemlje i gomolje sacuvati do iduceg proleca na prozracnom mestu bez mraza.

Nije lako napraviti pravi izbor i to zbog velikog broja vrsta. Ipak bice vam lakse tako ih podelite u tri osnovne grupe:krupne, srednje i male dalije.
Krupne dalije visine su 90-120cm.Najveci broj ovih dalija ima cvetove velicine tanjira. oko 30cm. Najbolje ih je gajiti kao pozadinu perenama. Uglavnom imaju vrlo cvrsta i jaka stabla, ali ih svakako treba sacuvati od jakih vetrova i kise. Ovo je najlakse napraviti bambusovim osloncima ili dodatnom mrezom za koju cete pricvrstiti biljke. Krupni cvetovi pod teretom kise skloni su savijanju i lomljenju.
Srednje dalije, poznate i kao dalije za rubove, velicine su 30-6o cm. Najbolje izgledaju ako se sade u prednjem planu ispred visokih prena i drugih krpnijih cvetnica i ukrasnih zbunova.Sve srednje dalije takodje se mogu gajiti i u saksijama. Male dalije su savrsene za prozorske sanducice. Velicine su od 20-25cm. Cvetaju vrlo bujno i dugo a sve vreme zadrzavaju kompaktan rast. Micronetta dalija jedna je od najpoznatijih iz ove grupa, a narancasti varijetet najpopularniji je medju hobistima.

SADNJA
Dalije najbolje rastu u bogatim zemljistima na kojima se ne zadrzava voda. Vole osuncane i tople pozicije, a nikako ne podnose mraz. Zato ih ne treba saditi pre prvog maja. Ako zivite u predelima sa hladnim i dugim zimama dalije mozete posaditi i ranije. Gomolje posadite u saksije zapremine 3l. dve do tri nedelje pre poslednjih ocekivanih mrazeva. Kada se pojave izbojci biljke postavite ispod lampi za gajenje cveca ili na najsuncaniji prozor. U manjku svetlosti dalije se vrlo brzo izduzuju i postaju osetljive na bolesti. Za sve dalije osim onih najmanjih, iskopajte rupe 15-35cm dubine i rupu napunite kompostnim supstratom. Ako zemljiste preterano zadrzava vodu, u supstrat umesajte i sitan sljunak. Sada ovu rupu do vrha ispunite preostalom iskopanom zemljom i posadite gomolje dalija na dubonu 5-10cm. Rastojanje izmedju biljaka treba da bude 30-90cm (zavisno od velicine dalije)
Za 15-20 dana pojavice se prvi izbojci. Krupnim varijatetima obezbedite osnoce, kako biste pomogli da drze svoje gigantske cvetove. Ukoliko sadite na gredice, mozete koristiti i mreze za paradajz ili rezani cvet. I oslonce i mreze morate postaviti rano pre nego sto biljke pocnu da rastu. Ako zelite da dobijete zbunast rast ispincirajte dalije iznad treceg para listova dok su jos mlade. Ovo ce  pospesiti bocno grananje i razvice se vise cvetova. Cvetovi ce biti manji ali je ukupni dozivljaj daleko reprezentativniji. Mali i srednji varijeteti prirodno se dobro granaju pa ima pinciranje i nije potrebno. Ako se ih prvo gaijili u sobi, a tek onda sadili u bastu, pinciranje moze ispraviti probleme koji su nastali usled gajenje pod smanjenim osvetljenjem.

LETNJA I JESENJA NEGA
Dalije obavezno prihranjujte najmanje jednom mesecno vodorastvorljim djubrivom za cvetanje. Izbegavajte djubriva sa povecanim sadrzajem azota jer ce biljke imati bujnu zelenu masu i malo cvetova. Djubriov 15:11:29 je prikladno za dalije. Da biste ih zastitili od korova i preteranog gubljenja vode malcirajte ih ukrasnom korom. Umereno ih zalivajte, a posebno obratite paznju u toku letnjih susnih meseci.
Rezanje cvetova za vazu i odstranjivanje precvetalih cvetova dodatno stimulisu formranje pupoljaka. U jesen kada prvi mraz dovede do tamnjenja listova dalije odsecite na 5-10cm od zemlje. Pazljivo iskopajte gomolje. Ostavite ih da se prosuse nekoliko dana na promajnom mestu bez mraza i direktnog sunca. Kada se osuse, odstranite svu zemlju sa gomolja i skratite stabljike na 2-3cm. Slozite gomolje u mrezaste gajbice tako da ih okrenete naglavacke. Mesto na kojem skadistite gomolje mora biti dobro provetreno. Citavu gajbicu sa gomoljima ispunite blago vlaznim cistim peskom, tresetom ili vermukulitom. Drzite ih na temperaturi 7-10C. i povremeno u toku zime proveravajte da li su gomolji prsusili ili je pocelo da se razvija korenje. Ako su gomolji presuvi, lagano ih poprskajte vodom, a ako je korenje pocelo da se razvija slobodno ga odsecite. Prilikom rukovanja sa gomoljima budite pazljivi jer se mogu lako polomiti.
Sačuvana

Jana
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Мај 13, 2011, 10:22:28 »

Postoje i one koje mogu u zardinjere? Posto one koje ja imam kod kuce, kao i kane, ako stavim u zardinjere, mogu slobodno da postavim ispod njih, posto mi zardinjere stoje na terasi, na .. ja zovem ograde  :smesko: , nekoga koga zelim da tresnem u glavu  :smesko: jer bivaju poprilicno dugacke, zbunaste, debele, cvrste i teske. I uvek ih vezujemo nekako za stap jer hoce da polegaju i onda se sve izlome, a ovako ih nekako labavo ispod listova, kod stabla, provucemo neku krpu, manilu, ili od kesa i samo malko ih skupimo, ali pre nego krenu da cvetaju i da padaju zbog tezine cvetova, isklija vise stabala od jednog... sad zaboravih kako se to kaze. Recicu krompir. :/

Nama mnogo bolje cvetaju kada smo ih preselili sa stalnog svetla (sunca) i tu gde su bile, zemljiste je uvek bilo suvo, ono je i sada suvo. A tamo gde su sada, vec par godina super cvetaju, mnogo lepsi cvetovi, sunca imaju od nekih 12-14 sati pa do uvece do 19, i tu se voda nekako zadrzava i njima to prija. Probali smo i sa kanama i sa vrbicama i sa kadifama, i sve sto smo stavili u one 3 baste koje su nekako i zasticene zbog drveca i jela i gradjevine, super su reagovali. Dok se sa one tri baste koje su stalno pod suncem, otkako izadje sunce, pa sve dok ne zadje, to je suvo, pa suvo, da i natopis i uvece i ujutru, ono ce prosto nestati, kao da nije zalivano. Moguce da je i do zemljista, mada je sve to ista zemlja koliko ja znam.
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #5 poslato: Март 01, 2013, 07:24:20 »

Jovo ziva mi je dalija polu je suva ali probudice se

Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Март 01, 2013, 07:41:44 »

Jos malo pa moze i da se sadi,a mozes je malo i nakvasiti pa opet prosusiti,tebi to nije tesko,imas samo neku,ja ove moje stvarno ne mogu  da vadim i kvasim pa opet da susim,ima mnogo,ove neke sto su same nikle lepe lukovice obrazovale,ali videcemo vec sta ce da bude,prosle zime mi gomila propala,doduse zbog onog mraza #zmirko#
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Март 01, 2013, 10:24:02 »

Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Март 01, 2013, 10:30:10 »

Sačuvana

jaca
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Март 02, 2013, 06:32:51 »

Jovo, jel' ti tvoje Dalije vadiš iz zemlje ili ih ostavljaš?Koliko znam one moraju da se izvade inače izmrznu.Inače su ti bile prelepe,jako volim to

cveće,podseća me na moje detinjstvo..moja baba ih je imala u ogromnim količinama i preko celog leta smo ih imali u vazi na stolu.
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Март 02, 2013, 06:42:07 »

Vadim ih,ne znam da li bi mogle ovako da prezive,ali nicu iz semena same,bas su zahvalne #zmirko#

Evo jos neke slike

Ovako to izgleda kad se izvadi

Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #11 poslato: Март 02, 2013, 08:50:10 »

Kod jove kao u rasadniku  #jupi# bas su lepe i jako zahvalno cvece koje cveta bukvalno celo leto  #jupi#
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Март 02, 2013, 09:17:56 »

Da,bas su zahvalne,a inace je sada korenje kod ovih starijih ogromno,ovo su slikane kad su vadjene prve godine,nemam sad puno tih velikih,ali imalo je i nesto samoniklih pa ce biti dovoljno,necu da sejem nista,mrzi me,ne mogu ni zbog faksa #zmirko#
Sačuvana

radoja956
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

Veseo čovjek je kao sunce, kud god ide obasjava.

« Odgovor #13 poslato: Март 03, 2013, 11:22:43 »

Da,bas su zahvalne,a inace je sada korenje kod ovih starijih ogromno,ovo su slikane kad su vadjene prve godine,nemam sad puno tih velikih,ali imalo je i nesto samoniklih pa ce biti dovoljno,necu da sejem nista,mrzi me,ne mogu ni zbog faksa #zmirko#

Jovo, dalije su ti prelijepe, kao i sve drugo. Ja kod tebe nisam vidjela ništa da nije lijepo. Ne vjerujem ni da ima.
Ja ih najradije sijem. Ne volim visoke, a ove taman budu visine 30-40 cm.Žao mi što ne mogu da kupim u kesicama po bojama, do sada sam nailazila samo na mix. Stalno cvjetaju,bogato i prelijepo. Na jesen ću se potruditi da zabilježim gomolje po bojama, to mi jedino preostaje.
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Forum Cvecara Cvjecara Ema SarajevoBelgrade Gift Baskets Rukotvorine Iza Duge
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2011, Simple Machines | Srpski prevod: www.tnenad.net
Theme by hhy89
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.104 sekundi sa 25 upita.