FORUM CVECARA
Октобар 26, 2014, 04:37:13 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Begonija  (Pročitano 11385 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
bobana
administrator
Van mreže Van mreže

« poslato: Септембар 10, 2009, 04:49:46 »

BEGONIJA

KORIJEN: Begonija ima podzemni organ koji se zove gomolj. Gomolj je kratka odebljala podzemna stabljika koja je isto kao i druge podzemne tvorevine namijenjena spremanju hrane. Gomolj izgleda kvrgasto i ima pupove. Dijeli se (reže) kao rizom. Obilno ih zalijevajte.
TLO: mješavina humusne zemlje, komposta i pijeska
SADNJA: begonije se sade plitko (samo ih treba prekriti zemljom) uz obilno zalijevanje u cvjetne lončiće u rano proljeće, 6 sedmica prije nego se mogu iznijeti na otvoreno (balkon ili vrt) ili sjenovito mjesto.
CVJETANJE: juli - septembar; cvjetovi su pojedinačno bijeli, tamno narandžasti, crveni; Visina stabljike 15-50 cm.
POLOŽAJ: cvjetne aleje, stanovi, prozori i terase

Sačuvana

Maki
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Октобар 28, 2010, 02:41:31 »

Cvetaju relativno rano, od sredine aprila do polovine maja, a cvetanje traje do prvih hladnih dana do sredinom jeseni. Za cvetanje im je neophodan dug dan. Ako se prerano poseju, cvetanje moze potpuno da izostane.

Interesantna je kombinacija sa zelenim fitonijama. Inace Swift i Nonstop begonija se odlicno ponasaju i kao sobne biljke, ali na zaista svetlim pozicijama bez direktnog sunca.
Treze nesto senovitije polozaje. Istocna orijentacija je za njih idealna. Ukoliko su dugo izlozene jakom suncu, moze doci do pojave palezi na kurpnim listovima. Viseci varijateti na suncu smanjuju cvetanje, a listovi koje formiraju su uski tako da cela biljka izgubi lepu formu.
Kao i sve begoije, ono su toploljubive kulture. temperatura na kojoj ce rasti je od 18 do 30C,s tim da preko 30c polako zaustavlja rast. Koren je vrlo osetljiv na pregrevanje, pa preporucujem da koristite bele saksije ili saksije od terakote.

Zaboravite na razmnozavanje, jer je uglavnom neuspesno u kucnim uslovima. Svejedno, evo par uputstava,ukoliko je begonija razvila gomolj, u jesen ga mozete izvaditi iz saksije, staviti na vlazno i hladno mesto oko 8C, i tako drzati do proleca. U prolece mozete razrezati gomolj na nekoliko delova, ali pazeci da svaki deo ima "oko". Rane nastale zasecanjem naprasite prasinom od drvenog uglja kako ne bi doslo do pojave trulezi. Za nekoliko dana okca ce poterati, a biljka ce poceti da se uziljava i raste.
Voda za zalivanje mora da ubde odstajala.Ukoliko toplu begoniju zalijete hladnom vodovodnom vodom, za nekoliko dana ona ce poceti da propada. Trazi umereno i redovno zalivanje.
Sporootpustajuca djubriva joj nisu potrebna. Osetljiva je na preterano prihranjivanje, pa ce biti dovoljno da je zalijete vodorastvorljivim djubrivom.

Problem moze nastati ako je predugo izlozena suncu. Treba je podupreti stapicem jer joj je stablo krto i veoma socno.

Sačuvana

aldu
Hero Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Новембар 01, 2010, 10:47:50 »

Моје бегоније још цветају. Засадила сам их из луковица. Да ли да их сама вадим или да чекам да их отресе мраз? И није ми јасно, обично кажу да луковице треба оставити на сувом и тамном месту, а овде читам на влажном и тамном месту. Сад сам у ребусу. Помагајте молим вас.
Sačuvana

vukica
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Новембар 02, 2010, 12:18:09 »

Aldu,nemoj nikako da čekaš mraz već ih unesi odmah!Moja kuma je godinama razmnožavala i gajila gomoljaste begonije i znam da je gomolje držala na mračnom u ostavi(znači nije bilo vlage ali ni previše suvo)!Za ostalo ne bih znala reći jer nemam sopstvenog iskustva.Moja begonije je cvetala do skoro,i kako je nisam unela ona je stradala.
Sačuvana

vukica
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Новембар 02, 2010, 12:24:34 »

Zaboravila sam reći da je ona gomolje nakon vađenja dobro prosušila,zatim uvila u novine pa u kutiju i tako ih držala u ostavi!Kada je bilo vreme za sadnju ona je te gomolje razdvajala(ne znam tačno kako),zatim ih je posipala pepelom i sadila u mešavinu treseta za cveće i malo humusa.  #ruzica#
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Новембар 26, 2011, 05:03:38 »

Mislim da je neka vrsta sobne begonije,mada nisam siguran,sta kazete vi?

Hteo sam sve da strpam u moju temu ali rekoh da rasporedim po temama,lepo bi bilo da malo vise pisemo po temama,kao na sb-u #zmirko#
Sačuvana

ruska
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Новембар 26, 2011, 11:43:43 »

Jovo i ja mislim da je sobna begonija, videćemo šta će reći profesionalci.
Sačuvana

Lola
Full Member
Van mreže Van mreže

Sa cvećem je lepše

« Odgovor #7 poslato: Новембар 27, 2011, 10:18:16 »

Mislim da je neka vrsta sobne begonije,mada nisam siguran,sta kazete vi?

Da bi se odredio varijetet Begonije, trebalo bi pogledati lice i NALIČJE lista.
 Nisam se bakć'o sa ovakim begonijama, pa sam kao neiskusni amater pogledao u Ćitab (knjige starostavne), i sve nešto dumam da će to biti Begonia saquinae x credneri (hibrid),.. - sobna.
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Новембар 27, 2011, 11:10:04 »

Gledao sam malo po netu ovaj naziv ali nista,onda sma kucao samo begonija i nadjoh ime,mislim da je Begonia ‘Bow-arriola’  #zmirko#
Sačuvana

Lola
Full Member
Van mreže Van mreže

Sa cvećem je lepše

« Odgovor #9 poslato: Новембар 27, 2011, 11:58:28 »

progutao sam jedno slovo, pa kad nemam copi-paste za knjigu,.. Biće da ipak nija ta moja. Ako je hibrid iz davnih sedamdesetih godina, napravili su odavno nove.
Nego, nisam znao da se sobne begonije dele samo u četiri grupe.
Mislio sam ima ih 'milion'..  #ahaha#
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Јул 21, 2012, 02:22:37 »

Jedna malo neobicna begonija,mogu vam reci da je nisam video nigde,samo kod ujne od koje sma i dobio pelcer #zmirko#

Sačuvana

Liza2
Hero Member
Van mreže Van mreže

Surcin

« Odgovor #11 poslato: Јул 21, 2012, 05:13:03 »

Jovo begonija je prelepa ni ja je do sada nisam nigde videla ,mnogo interesnantna . #aplauz#,a za ujinu #kisic#
Sačuvana

Ko u čuda veruje taj čuda i stvara.

marta
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #12 poslato: Јул 21, 2012, 08:29:51 »

#suncano#  Jedno pitanje za JOVU....pises da si je uzgajao sa pelcera..molim Te kako to ide sa pelcerom ?i ja sam nekad probala al nije mi uspelo.od gomola znam   pozdrav Marta
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Јул 21, 2012, 08:36:58 »

hmmmm,pa kao i svaki pelcer,posadim pa u hlad i cekam da se primi,nista mu posebno nisam radio :smesko:

Ove nemaju gomolj,i pretpostavljam da se te sa gomoljom i ne mogu bas tako lako razmnoziti pelcerom dok se ove lako razmnozavaju #zmirko#
Sačuvana

jaca
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #14 poslato: Јул 21, 2012, 10:50:58 »

Bože, kako je ovo lepo...nisam ni znala da postoji ovakva begonija, ja imam jednu sličnu, ista boja listova kao ova tvoja ,samo su listovi okrugli i ovde je zovu SLONOVO UVO.
i ova biljčica u desnom uglu gore je jedna vrsta lisne begonije, zar ne?
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Јул 21, 2012, 11:30:27 »

Moja ujna je i ovu zvala kovrdzavo slonovo uvo :smesko:
A jeste,i ovo je begonija,bila je mnogo lepa,ali kad sam je uneo jesenas napala je neka pepelnica,i od tada nikako da se oporavi,stalno se to pojavljuje :ljut:
Sačuvana

jaca
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Јул 22, 2012, 09:11:46 »

nadjoh na internetu...ova begonija je slicna ovoj tvojoj samo malo kovrdžavija http://www.logees.com/Begonia-Madame-Queen-Begonia-Rhizomatous-hybrid/productinfo/B3183-2/, ne znam da li sam dobro ovo iskopirala :crvenko:
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Јул 22, 2012, 10:49:02 »

E to je ta,i ova moja treba da bude malo kovrdzavija,tako je bila i ujnina,valjda je sa satroscu vise kovrdzava #zmirko#
Sačuvana

jaca
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Септембар 01, 2012, 04:03:14 »

Ja bih rekla da je ovo neka vrsta lisne begonije,..nisam sigurna...šta vi mislite?
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Септембар 01, 2012, 05:45:21 »

Jeste,imam je i ja,ako ne ovu onda neku bas slicnu,evo naziva moje Begonia ricinifolia  #zmirko#
Sačuvana

jaca
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Септембар 01, 2012, 08:34:14 »

Hvala Jovo  :skocko:
Sačuvana

jaca
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Фебруар 18, 2013, 08:17:48 »

Ja bih rekla da je ovo neka vrsta lisne begonije,..nisam sigurna...šta vi mislite?

Imam jedno pitanje za bilo koga ko se razume...Ovu begoniju sam ja slikala, jer je moja i postavila sam je ovde.

Udjem na SVET BILJAKA  i tu istu moju sliku nadjem u oglasu licitacija,neki lik prodaje cveće i za svoje begonije lepo koristi moju

sliku. Zar je to OK i da li je to dozvoljeno? Rekla bih da je to prevara i mogu reći da sam popi.....!Da li da reagujem i kako?
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #22 poslato: Фебруар 18, 2013, 08:44:45 »

znam jaco kako se osecas mozes jedino da se zalis adminu sa SB tako ti je to na netu isprva ti bude krivo posle se covek i navikne
ja sam jovine slike vidjala na raznim mestima a da ima i neki forum to ce ti jova najbolje reci gde su bukvalno nasi postovi prekopirani sa sve slikama
sad vidim i druge 5 puta vece stranice uzimaju i nase slike sa fb i kace kao svoje i ni hvala neko da kaze  :ljutka:

ja sam se jednom zalila na limundu mesecima sam prodavala crasule ovate i imala neki svoj tekstic ja ga pisala i ladno lik prodaje crasule i prekopira ceo moj tekst ama da slovo izmeni  :nesvest:
Sačuvana

jaca
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #23 poslato: Фебруар 18, 2013, 09:39:48 »

Kako da se žalim adminu?
Sačuvana

Liza2
Hero Member
Van mreže Van mreže

Surcin

« Odgovor #24 poslato: Фебруар 18, 2013, 09:43:45 »

Jaco ako si registrovana na sb nemoj nikome drugome da se žališ nego direktno Markusu on je gazda i forum je njegov i pošalji mu pp i kopiraj sliku i pošalji i to direktno njemu
jer ako se žališ nekom uredniku pitanje je kako će mu preneti i dali će .i žali se obavezno. #kisic#
Sačuvana

Liza2
Hero Member
Van mreže Van mreže

Surcin

« Odgovor #25 poslato: Фебруар 18, 2013, 09:55:42 »

Valjevka naših slika ima na googlu kada otvotiš cveće ja videla i Vaše i svoje slike tako da ih odatle može prekopirati ko god hoće :ljut:
Sačuvana

jaca
Sr. Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #26 poslato: Фебруар 18, 2013, 11:29:56 »

Hvala Lizo!
Sačuvana

Ljubav prema cvecu
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #27 poslato: Април 05, 2014, 09:34:50 »

Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Forum Cvecara Cvjecara Ema SarajevoBelgrade Gift Baskets Rukotvorine Iza Duge
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2011, Simple Machines | Srpski prevod: www.tnenad.net
Theme by hhy89
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.095 sekundi sa 25 upita.