FORUM CVECARA
Август 30, 2014, 07:30:14 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Aronija  (Pročitano 15169 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« poslato: Јун 13, 2012, 11:30:34 »

Aronija

poklon od vojvode  #kisic#

Sačuvana

Pliska
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Август 02, 2012, 10:04:12 »

Valjevka, koliko ti je stara ova aronija? Ja sam prošle jeseni posadila tri sadnice, porasle su do 0,5m. Dve su cvetale  i evo ploda na jednoj, samo da probam kakvog je ukusa.  Biće :sokiran:

Čini mi se ovde uvek dobijam uvećane slike.  
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #2 poslato: Август 02, 2012, 01:23:53 »

Ne znam na sta mislis na koje slike na ove sto ti kacis , one su sasvim normalne velicine za forum 800x600 evo pogledaj http://i47.tinypic.com/2ccklsh.jpg inace ja bih ti preporucila da otvoris album na http://community.webshots.com/user/forumcvecara siguran je server i slike ostaju trajno u albumima a besplatno mozes da smestis do 1000 slika

Jedna je stara tri godine a jedna dve u pocetku su rasle sporo ali su u drugoj godini poludele a ova u trecoj bukvalno se prerodila a mama je i razmnozila samo grancicu stavis pod teglu u pesak ili neku mesavinu peska i zemlje  #zmirko#

njam njam

Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Август 02, 2012, 02:24:46 »

E Valjevka dobro rece da moze da se ozili,ima moja strina pa cu malo da je ocerupam  :smesko:
Sačuvana

Milos
moderator
Van mreže Van mreže

zemlja Dembelija

« Odgovor #4 poslato: Август 02, 2012, 07:49:47 »

Imam ja aroniju u dvoristu (u sred Beograda, mos' misliti  :crvenko: ) i moja ima dve godine i trebala bi sledece da plodonosi. I pu, pu lepo izgleda. A pre neki dan je mama kupila na pijaci aroniju i mogu vam reci da je itekako ukusna.  #zmirko#
Sačuvana

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #5 poslato: Август 02, 2012, 08:30:13 »

Hm  :superiska: jedino ako ova moja jos nije dovoljno zrela inace je bas gorka i hvata za usta kao da jedem drenjine  #ahaha#
Sačuvana

Pliska
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Август 02, 2012, 10:32:57 »

Ne znam na sta mislis na koje slike na ove sto ti kacis , one su sasvim normalne velicine za forum 800x600 evo pogledaj http://i47.tinypic.com/2ccklsh.jpg inace ja bih ti preporucila da otvoris album na http://community.webshots.com/user/forumcvecara siguran je server i slike ostaju trajno u albumima a besplatno mozes da smestis do 1000 slika

Valjevka, hvala ti za info, jedva sam i ovo naučila.

Znači , aronija se razmnožava vrlo uspešno( kao ribizla) mislim jednogodišnjim grančicama. Zaboravila sam već, ali mi se čini da sam negde pročitala da se,aronija razmnožava deobom korena. No ovo,kako ti kažeš, je lakše. Samo mi reci jel' se to radi u proleće ili jesen? Sa ribizlom sam to odradila ovog proleća i sve su se primile.  #kisic#
Sačuvana

Milos
moderator
Van mreže Van mreže

zemlja Dembelija

« Odgovor #7 poslato: Август 02, 2012, 11:15:55 »

#ahaha# #ahaha# #ahaha# VAljevka ja sam je bas zamisljao kao takvu, gorku i sto ti kazes hvata za usta  #ahaha# ali kad sam je probao bas sam bio iznenadjen koliko je ukusna i slatka
Sačuvana

cupavko
Hero Member
Van mreže Van mreže

Sarajevo

« Odgovor #8 poslato: Август 03, 2012, 12:54:10 »

Ja dobila 2 aronije ove godine od dajdže. Nešto ćumuraju ali vidim da je i kod tebe Valjevka isto bilo.

Kažu da su aronije dobre za živu ogradu.
Sačuvana

vojvoda
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Август 09, 2012, 11:00:15 »

Sorbus melanocarpa- ARONIJA - ( crna oskoruša )

Aronija je listopadni žbun koji naraste i do 3 metra u visinu. Po pitanju zemljišta je najnezahtevnija biljna vrsta . Uspeva skoro na svim tipovima zemljišta osim na  močvarnim i teško propustljivim terenima  glinastog tipa. Uspeva na svim nadmorskim visinama  i veoma je laka za održavanje. sadi se na 2 metra  jedna od druge sadnice a međuredni prostor moze biti  različit. Može se saditi i kao živa ograda i onda se sadi  na 1 metar. Sa plodonošenjem počinje u drugoj a najkasnije  u trećoj godini.  Sve zavisi od načina gajenja u prvoj godini nakon sadnje . Biljka čiste i nezagađene prirode našla je svoj dom i u našim krajevima gde se od skora  i odomaćila .
Razmnožava se na sve načine koji su indetični  jagodastim kulturama žbunastoga tipa. Možemo je razmnožavati položenicama , nagrtanjem , deobom korena , izdancima - letorastima iz korena , zelenim i zrelim reznicama  pa cak i kalemljenjem na  podloge biljaka srodnih osobina i  sličnih rodova .
Sa cvetanjem pocinje u aprilu i maju a sazreva u avgustu i septembru što zavisi od  mesta  tj.nadmorske  visine.
Aronija je  na neki način, po nekim  shvatanjima i korovska biljka jer se veoma lako razmnožava a tesko suši. Važno je napomenuti da  je svetloljubiva biljka i da se ne sadi  u senci i hladovini. Okopavanje  iskreno da vam kažem nikom ne preporucujem jer se prilikom okopavanja lome mladi  letorasti koji  niču iz korena u tekućoj godini i na taj način se dosta gubi u potencijalu rasta i razvića  nadzemnog dela stabla . Dovoljno je plevljenje ili malčiranje piljevinom ili suvom travom. U jesen po opadanju lista   sve lastare koji nisu  dostigli  nivo zrelosti i nemaju visinu  za rod treba  polako isčupati tj. odvojiti  od korena i  presaditi kao novu sadnicu. To se radi u jesen  - nikako u proleće .
Plod aronije se koristi na sve moguće načine  u svim oblicima . Bilo koji način termičke obrade  ne utiče na kvalitet i sastav ploda . Konzumira  se kao i bilo koje jagodasto voće  ali ipak preporučujem da je najbolje  u medu u malim količinama .
Svakom  poštenom domaćinu/ici  savetujem da   u svom dvorištu ili na terasi stana u saksiju posadi po nekoliko žbunova ove  tajanstvene i kod nas  nepoznate biljne vrste . Onima koji žele veće količine sadnica  objasniću  sve načine razmnožavanja  tako da  ne bacaju novac  na ono sto mogu sami da  proizvedu.

U ponudi  imam sadnice aronije svih veličina i starosti  od 20 do 60 cm u saksijama . Pored  sadnica   imam i svež  plod aronije .
Pozdravljam sve  poštene gradjane  i stojim na usluzi  po pitanju aronije .
Proizvođac Sinadinovic Nenad  email : sinadinovicnenad@yahoo.com  Tel:062 18 98 774

Sačuvana

Pliska
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

« Odgovor #10 poslato: Август 09, 2012, 04:56:14 »

Komšija, pozdrav.  

Uvek jasan i konkretan.  #aplauz#
Sačuvana

vojvoda
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #11 poslato: Август 09, 2012, 05:06:39 »

Hvala zemljakinjo. Uvek sam bio takav i ostacu. Mi Juznjaci smo takvi. U sali receno  dobri smo samo da kopamo i da idemo u ratove , zar ne  Pliska  moja  juznjakinjo.

Razmnožavanje

Pošto je aronija žbunasta biljna vrsta ona se moze razmnožavati na više načina. Zelenim i zrelim reznicama u vreme pune vegetacije, zatim korenovim reznicama i korenovim izdancima. Moze i položenicama i deobom zbuna. Metod mikropropagacije se primenjuje u savremenim laboratorijama koje imaju sve moguće uslove primenjivanja, razmnožava se i od  nedovoljno razvijenih lisnih pupoljaka ali taj princip je izuzetno komplikovan za sve početnike pa i za one koji nikada nisu razmnožavali pojedine biljne vrste .
Po nekim shvatanjima aronija kao žbunasta biljna vrsta tretira se i kao korovska . To znaci da se veoma lako razmnožava i teško suši. Ovde ćemo opisati nekoliko načina veoma uspešnog razmnožavanja ove biljne vrste .
Razmnožavanje korenovim reznicama :
U jesen po opadanju lista izvadi se najbolje razvijena sadnica , otprilike 10-ak i vise godina starosti. Koren se odvoji od žbuna i ispere vodom.  Zatim se koren iseče na delove od nekih 10-ak cm i ostavi nekoliko minuta da se prosuši od pranja vodom. Krajevi istih korenovih reznica se zamažu najobičnijim voskom i odlože na stranu. U predhodno pripremljenu posudu ili kofu sipati najobičniju zemlju ili pesak, pospite reznice po pesku u koritu pa sipajte pesak . Tako sloj peska pa sloj korenovih reznica . Na kraju zalijte ali ne da bude mokro nego vlažno. Odozgo prekrijte nekom tkaninom da nebi rasla trava tokom zime, to tako stoji do proleca . To je na neki način stratifikacija korenovih reznica .
Tokom zime iz onih malih korenovih reznica krenuće adventivni pupoljci koji ce u narednoj sezoni prerasti u lastare nove biljke . U proleće izvaditi sve korenčiće i slično sadnji luka  posaditi u leje u bašti i dvorištu. Gledajte da zemlja bude bez korova i da bude dovoljno rastresita i kvalitetna . U jesen na bilo koji način imaćete izuzetno lepe školovane sadnice aronije ne manje od 50 cm.
Drugi način je razmnožavanje zrelim reznicama u avgustu i septembru:
Krajem avgusta odseći vrhove ovogodišnjih letorasta po mogučnosti terminalne a može i bočne strane  i sa njih odstraniti sve listove osim dva vrsna koje kupirate tj. skratite na pola . U predhodno pripremljenu posudu sa pola peska pola treseta od četinara reznice zabadati do polovine dužine. Posuda treba da bude na mestu koje je zaklonjeno od direknog sunca i gde nema mogućnost da kiša dopre do reznica. Zalivanje mora biti pod kontrolom a ne bilo kada. Reznice pre zabadanja u treset treba pripremiti. Donji deo reznice ili cela reznica se drži nekoliko sati u vodi u kojoj je predhodno odstajala kora i lišće bilo koje vrbe . Na ovaj način, sprečena je infekcija na donjem delu reznice , obezbedjeni svi moguci uslovi ožiljavanja sto dovodi do uspešnog ožiljavanja i daljeg rasta .
Treći i najlakši nacin je izdancima iz korena:
U jesen po opadanju listova vade se svi jednogodišnji letorasti i sade u posebno za to namenjene leje ili brazde gde se ostavljaju do proleća. U proleće se te novoposađene sadnice seku do zemlje kako bi se ubrzao razvoj i rast korena. Kasnije će tokom leta is tih odsečenih sadnica tj. korena niknuti i do jeseni izrasti izuzetno zdrava i dobra sadnica koju u jesen izvaditi i posaditi na stalno mesto. Taj princip se naziva – školovanje .
Aronija se moze razmnožavati i kalemljenjem na skoro sve sorbuse , maluse i puruse i to kalemljenjem na sve moguće načine . Svi načini podjednako daju dobre rezultate pa ih u ovom izlaganju ne spominjem. Aronija se može razmnožavati  i od spavajućih ne razvijenih pupoljaka , ali za početnike je gubljenje vremena. Ovom načinu treba obezbediti neke od uslova koje ne može svako da priušti. To su: veliko strpljenje , ljubav i ogromno poznavanje biljaka žbunastog tipa. Da napomenem da je od izuzetne važnosti, poznavanje svih sorbusa po botanici. Aronija se može razmnožavati i od semena ali taj način se primenjuje samo u laboratorijama gde se ispituju pojedine biljne vrste i sorte i njihov znacaj kao i uticaj na okolinu tj. stanište. Uzajamnom hibridizacijom ili preko posrednika dobijaju se druge sorte koje su po nekim shvatanjima u nekim krajevima veoma značajne .
Na samom kraju istakao bih još i ovo :
Sorbus melanocarpa – crna oskoruša je korovska biljna vrsta i razmnožava se na sve načine istovetnim i drugim korovskim biljkama žbunastog tipa . Za dobar uspeh i kvalitet sadnica potrebno je malo pažnje , ljubavi i ne veliko ulaganje. Uspeh je zagarantovan ako se pridržavate ovih pravila .
Sačuvana

Liza2
Hero Member
Van mreže Van mreže

Surcin

« Odgovor #12 poslato: Август 09, 2012, 06:29:53 »

Pozdrav za Vojvodu od Lize-Mire ,i čujemo se ,a za biljke  #aplauz#
Sačuvana

Ko u čuda veruje taj čuda i stvara.

valjevka
administrator
Van mreže Van mreže

Valjevo

« Odgovor #13 poslato: Март 05, 2013, 09:03:20 »

Ja sam spremna ko puska  #zmirko#

sutra u selo pa u sadnju aronije  #jupi# narucila sma i ribizlu i josta pa cu i to da zasadim

a ovde imam i javor jedan srebrni i dren  #jupi#
Sačuvana

stub
Hero Member
Van mreže Van mreže

Ub

« Odgovor #14 poslato: Март 06, 2013, 07:47:38 »

ARONIJE,  javor, dren, ....  #aplauz#  #jupi#

Sačuvana

"Tek kada poslednje drvo bude posečeno, Kada poslednja reka bude zatrovana, I kada poslednja riba bude ulovljena, Tek tada ćete shvatiti, Da novac ne može da se jede."

voki
Full Member
Van mreže Van mreže

« Odgovor #15 poslato: Мај 08, 2013, 11:09:15 »

Proletos posađena.
Sačuvana

Живот је бајка коју сами пишемо...

vojvoda
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #16 poslato: Септембар 24, 2013, 08:33:51 »

Valjevka , Andjelka , javi mi se  molim te na mejl sinadinovicnenad@yahoo.com
Sačuvana

Jovo
moderator
Van mreže Van mreže

« Odgovor #17 poslato: Септембар 24, 2013, 09:35:34 »

Sad kad videh ovu poruku od Vojvode setih se da pitam kada je aronija poptpuno zrela?
Ja sam probao jednu onu bobicu i mogu slobodno reci da je imala najgori ukus koji sam ikad probao kod nekog voca ili povrca,pa kontam da je bilo zeleno,ali je delovala skroz zrelo,nemam pojma,ako ima takav ukus zrela onda je vadim #ahaha#
Sačuvana

milaa
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #18 poslato: Јануар 30, 2014, 05:53:42 »

Nerazumem kao ?zar nije aronija višegodišnja biljka?ako posadim sade sadnice koliko dugo mogu njih da koristim,ako izrastaju nove a stare seku?jeli kao kod malina ili drugačije?dali bi uspevale u Ivanjičkom kraju?
Sačuvana

milenko
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #19 poslato: Јануар 30, 2014, 05:55:30 »

a moze li sada u martu aronija da se posadi i uspesno primi? takodje me interesuje, posto nemam kucu, nego zivim u stanu i imam veliku terasu, mogu li aronije gajiti na terasi u vecim saksijama?
Sačuvana

lavandablue
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #20 poslato: Фебруар 02, 2014, 05:57:47 »

milenko,

moze, moze. slobodno  #aplauz#, samo joj obezbedite suncanu poziciju #suncano#. vazno je da terasa nije na severu, mada ako bas nemate nigde drugde, moze i na severu, ali da je na visim spratovima, da bar malo svetlosti uhvati. ja to poredim sa ruzama #cvetic#, jer znam da ruze jako vole svetlost i sunce, pa kontam i aronija slicno funkcionise. jer to je valjda zbog kolicine cvetova, koji kasnije dovode do plodova...
i treba izabrati kvalitetnu saksiju u skladu sa velicinom korena sadnice. i neku drenazu stavite na dno - lomljeni crep, ili glinene kuglice i sl.
a kako sadnica raste, tako je presadjujte u periodima za presadjivanje (jesen ili prolece) :radnik:. ali za detalje oko toga bolje pitajte vojvodu, naseg domacina ovde.

ja vec imam na terasi aronije - 2 sam posadila u saksije (1 vecu sadnicu u vecu duboku zardinjeru, a drugu manju u manju saksiju), ali neke druge manje sadnice cak ni nisam jos presadila. zimuju mi evo na ovoj vetrustini i hladnoci  :zima:, jedino sam ih malo ususkala okolo sa nekim guzvanim papirima i poredjala sve zajedno jednu do druge u vecu praznu zardinjeru :porodica:.
dobila sam ih od vojvode prosle godine na jesen i puno mu se zahvaljujem ovom prilikom  :srecko: .

koliko sam ja shvatila, posto ako se sade u bastu, razmak medju njima treba biti 2m, to bi po logici znacilo da odrasla starija biljka kasnije ima volumen korena oko 0.5 do 1m kvadratni.

Sačuvana

lavandablue
Cvećar početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #21 poslato: Фебруар 02, 2014, 06:00:59 »

ali u slucaju kalemljenih sadnica, volumen korena je mnogo veci. ali takve sadnice radjaju i mnogo vise ploda.
ja jedva cekam da nabavim te kalemljene sadnice. planiram da kupim 3 komada, to ce mi biti sasvim dovoljno (1 na basti, 1 na terasi, i 1 kod jednog rodjaka).  #dobrodosli# #bastovan# #cvetic# #cvetic#   #cao# #cao# #cao#
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Forum Cvecara Cvjecara Ema SarajevoBelgrade Gift Baskets Rukotvorine Iza Duge
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2011, Simple Machines | Srpski prevod: www.tnenad.net
Theme by hhy89
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 1.119 sekundi sa 24 upita.